4 Aralık 2009 Cuma

Bugün Miracım ile doktora gittik..ama ne doktoruna??

evet bugün Miracım ile doktora gittik.. bir estetik cerraha.. Nişantaşındaki şık muayenehanede birsürü süslü bayanın arasında Miracım anne ve babası ile doktor amcasını bekledi.. biz şaşkın gözlerle aklınıza gelebilecek operasyonlar için bekleyen hatunları incelerken onlar da Mira'yı şaşkınlıkla izlediler.. e doğru ya minicik bir bebeğin ne işi vardı estetik cerrahda..Mira yine formundaydı, gülücükler, çığlıklar..
Muayeneye de herkesden önce girdi tabiki..
Miracımın dilinin bağlı olduğunu doğumundan iki hafta sonra farkettim.. normalde herbebekde olan ve geçen dil ucu çatallanmasından biraz daha fazla idi Miranın dilinin ucundaki çatal görüntü..ancak ilk andan itibaren hiç sorunsuz emmişdi Mira, bağlı dile acil müdahale edilen hallerde bebeğin bağlı dili nedeniyle meme ememiyor olması nedendi.. ancak Miracım da böyle bir problem olmayınca doktorumuz ilerde konuşma sorunu olur ise bir konuşma uzmanına gösterebileceğimizi acil olarak yapılacak birşey olmadığını söylemişti.. ancak benim şu göz olayımız nedeniyle güvenim birkez sarsıldı ya, hemen kısa bir araştırma yapıp bugünkü ( yani dünkü çünkü günü devireli çok oldu) randevuyu organize etmiştim.
Bakıcımız Özbek bir yenidoğan doktoru olan Şehnaz geldiği günden bu yana dilin kesilmesi gerektiğini söyler durur bu arada..
Neyse doktor bey kontrol etti minik Miranın minik dilini.. neticede Miranın dilinin bağlı olduğu nokta kimi vakalarda zaman içinde esnemeye izin verdiği gibi bir esneme yaşayabilecek bir noktada değil, dolayısıyla kesilmeli,
ancak anestezi gerektirdiği için bir yaşa kadar bu anestezili operasyonu yapmayı doğru bulmuyor,
emme sorunu olmadıkça hiçbir problem olmadığını söyledi.. 1 yaş civarında operasyonu yaptırabilecektik..
neticede baharda görüşmek üzere ayrıldık muayenehaneden..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder